Polski sekretarzyk z mahoniu piramidowego, politurowany. Wykonany ok. roku 1840 w stylu biedermeier.  Piękne proporcje, kosztowna okleina, umiarkowane zdobnictwo. Rodzime pochodzenie mieszczańskie. 

 

Główną ozdobę biurka stanowi długa, centralna szuflada wkomponowana w okleinowany blat, wsparty na szczupłych toczonych nogach. Kompozycję zamyka od góry nadstawa z garniturem szuflad i szafeczek, ktora pełni funkcję sekretarzyka. 

 

Biurko z szufladą i dodatkowym wysuwanym blatem umiejscowionymi pod  głównym blatem. Wewnętrzny blat wyściełany jest zieloną skórą o fakturze groszkowej.  Głowna szuflada bez podziałów wewnętrznych.  Wysoka nastawa składa się z czterech szafeczek oraz centralnie umieszczonej pary drzwiczek. Kluczynki wykonano z kości. Funkcjonujące zamki dwu taktowe. Elementy masywne takie jak nogi i półki zostały wykonane z litego mahoniu.

 

Mebel  posiada wiele szufladek i skrytek, które pomieszczą dokumenty, przybory piśmiennicze i drobiazgi właściciela. Szczególną uwagę przyciąga nastawa z  dużą ilością szafeczek oraz dodatkowy, ukryty blat.  Wszystkie szufladki i półka zamykane na klucz. Dodatkowym elementem dekoracyjnym są toczone nogi. O ozdobności tego biurka stanowi jego  powściągliwa, delikatnie falująca forma oraz rytm elementów pionowych i poziomych.

 

Całość charakteryzują harmonijne proporcje i piękna forma. Do sekretarzyka dołączony jest komplet 3 kluczy. Sekretarzyk po konserwacji

 

Meble tego okresu były uproszczoną wersją francuskich mebli dyrektoriatu i stylu empire oraz angielskich mebli w stylach Adamów i Sheratona. Nacisk kładziono na funkcjonalność i wygodę, z reguły w projektach unikano ekstrawagancji. Umiarkowane zdobnictwo, podporządkowane użytkowości sprzętu, stosowanie gładkich powierzchni i dobre rzemieślnicze wykonanie to cechy charakterystyczne dla mebli w stylu Biedermeier.

                                       

Na terenie Polski występowały dwa rodzaje tego stylu: bliższy pierwowzorowi styl miejski oraz tzw. Biedermeier szlachecki. Ten ostatni kierował się ku tradycji i miał unaoczniać ówczesne dążenia arystokracji. Stąd  styl Biedermeier były kwintesencją wnętrz w wielu polskich dworach.

 

 

Biurko biedermeier z nadstawą, mahoń politurowany, Polska, ok. 1840

12 000,00 PLN
Wysyłka kurierem (Europa) 1 000,00 PLN
Wysyłka kurierem (Polska) 400,00 PLN
Wysyłka kurierem (USA) 1 000,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 106 cm
Szerokość 75 cm